Jaka gładź szpachlowa na farbę? Remont mieszkania wiąże się często ze zmianą kolorystyki pomieszczeń. Malowanie nowej warstwy farby na starą, jeśli są tej samej kolorystyki nie niesie większego ryzyka. Oczywiście pod warunkiem, że stara się nie łuszczy. Jeśli tak się jednak dzieje, w niedługim czasie również nowa warstwa zacznie pękać, a co za tym idzie efekt będzie bardzo nietrwały.

W pierwszej kolejności, nim przystąpi się do malowania, warto sprawdzić na ile mocno farba przylega do podłoża. Można w tym celu co 4 metry wykonać krzyżowe, niewielkie nacięcia na ścianie, które później można uzupełnić masą akrylową. Po ich wykonaniu należy nakleić taśmę, a potem szybko ją zedrzeć. Jeśli na taśmie pozostała tylko niewielka ilość odprysków, świadczy to o tym, że farba w dalszym ciągu bardzo mocno trzyma się podłoża. Jeśli jednak odpadły większe płaty, niestety, ale potrzebne będzie usunięcie starej warstwy, by w odpowiedni sposób przeprowadzić malowanie.

Czy można nakładać szpachlę na farbę?

Producent chemii budowlanej przewiduje szereg produktów, które ułatwiają prace remontowe, jak też budowlane. Gładź szpachlowa należy do produktów, które są w powszechnym użyciu. W szczególności swoje zastosowanie mają do wysokiej jakości wygładzenia ścian, nim te zostaną pokryte farbą lub tapetą. Poprzez odpowiedni dobór materiału, remonty przebiegają bardzo sprawnie, a przy tym czysto. Hurtownia chemii budowlanej w swojej ofercie posiada zarówno gładzie sypkie, które rozrabia się samodzielnie, jak również gotowe masy. Zaletą tych drugich jest możliwość ich aplikacji zarówno wałkiem, jak też w sposób tradycyjny. Co więcej materiał może być nakładany także przy użyciu specjalnych agregatów, które stosowane są przez profesjonalne firmy remontowo – budowlane. Jeśli chodzi o samo nałożenie gładzi na farbę tak na prawdę nie trzeba kupować materiału ściśle przeznaczonego do tego typu prac. Jednak należy zadbać o to, aby w odpowiedni sposób wyczyścić podłoże. W tym celu najlepiej zaopatrzyć się w mydło budowlane, które ułatwi oczyszczenie ściany z różnego typu elementów i zabrudzeń, które wpływają na przyczepność materiału do powierzchni. Drugą, bardzo ważną kwestią jest wykorzystanie masy akrylowej, która uzupełnia ewentualne, większe ubytki w strukturze ściany. Trzeba pamiętać, iż gładź szpachlowa jest krucha po zaschnięciu, dlatego trzeba nakładać jej niewielką ilość, warstwa nie może być grubsza niż kilka milimetrów. Często stosuje się zatem dwie warstwy gładzi. Gotowe gładzie gipsowe przyśpieszają cały proces. Co więcej nie potrzeba specjalnych narzędzi do ich rozmieszania. Materiał jest gotowy do użycia tuż po otwarciu.

Co zrobić jeśli farba kruszeje?

Trzeba pamiętać, że gładź można nakładać wyłącznie w sytuacji, gdy farba dobrze przylega do podłoża. Jeśli jednak widoczne są pęknięcia lub odpada ona płatami, samo zaszpachlowanie ściany nie pomoże w jej zabezpieczeniu. W niekrótkim czasie nowa warstwa szpachli zacznie pękać i odpadać wraz ze starą farbą. W tym przypadku należy usunąć warstwę farby. Jeśli ściana pomalowana była farbami olejnymi, najlepszym sposobem jest zakup specjalnego preparatu, który ułatwia usuwanie tego typu materiałów. W przypadku natomiast farb akrylowych, można wykorzystać papier ścierny oraz szpachelkę, którą zdziera się farbę. Dopiero po odpowiednim przygotowaniu nawierzchni można przystąpić do pracy, w postaci nakładania gładzi szpachlowej.

Czy zawsze trzeba użyć gruntu malarskiego?

Trzeba mieć na uwadze, że gładzie gipsowe są materiałami, które intensywnie spijają wodę. Oznacza to, że ich malowanie, bez uprzedniego gruntowania, prowadzi do sytuacji, w której w ścianę wsiąka duża ilość farby. Przez to remont staje się o wiele trudniejszy, jak też bardziej kosztowny. Dlatego grunt malarski musi być użyty. Po wyschnięciu szpachli, co najczęściej trwa około dwie godziny, można przystąpić do gruntowania ściany. Materiały tego typu powstają na bazie akrylu lub innych składników, które ograniczają tworzą warstwę ochronną. Dzięki temu zarówno wilgoć, jak też farba nie wsiąkają w ścianę. Zastępczo można wykorzystać grunt uniwersalny, który ma wszechstronne zastosowanie.

O czym pamiętać podczas remontu?

Jeśli z remontem wiąże się nakładanie gładzi szpachlowej, należy pamiętać o jej szlifowaniu. Wiele produktów tego typu obróbce poddawanych jest po wyschnięciu. Wiąże się to jednak ze sporym zapyleniem w pomieszczeniu. Jeśli prace przeprowadzane są w ramach remontu, może to znacząco utrudnić późniejsze spotkanie, jak też spowodować sporo bałaganu. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zakup materiału, który może być szlifowany na morko. Dzięki temu w pomieszczeniu będzie o wiele mniej kurzu. Przed przystąpieniem do prac remontowych, trzeba sprawdzić nie tylko, czy farba przylega mocno do podłoża, ale również czy warstwa gipsu nie zwietrzała i nie jest krucha. W przypadku gdy tak się stało, trzeba wykonać bardziej gruntowne prace naprawcze, które polegają na usunięciu starego gipsu oraz nałożeniu nowego. W innym przypadku pojawią się pęknięcia, a nowa farba zacznie odpadać od ściany.