Dlaczego Amerykanie budują drewniane domy – współczesne budownictwie w USA wygląda zupełnie inaczej niż w Polsce. Dotychczasowe tendencje, które utrzymywały się w naszym kraju, wiązały się z budownictwem pokoleniowym. Oznaczało to, iż niezależnie od charakteru obiektu – czy był to obiekt użytkowy, mieszkalny, czy inny rodzaj budowli architektonicznej, z założenia miał przetrwać długi okres czasu. Takie trendy widoczne są w dalszym ciągu. Nawet współczesne domy wznoszone są na solidnych fundamentach, a do budowy murów wykorzystuje się cegły. Całość musi być solidnie ocieplona i otynkowana. Ważna jest także betonowa wylewka z której wykonuje się surową powierzchnię podłogi. 

Jak wygląda budowa domów w Ameryce?

Dlaczego Amerykanie budują drewniane domy
Dlaczego Amerykanie budują drewniane domy

Amerykanie mają inne podejście do kwestii domu mieszkalnego, niż Polacy. Nie posiadają tak silnych i bliskich emocji do miejsca, dlatego szybko i chętnie się przeprowadzają. W przypadku Amerykanów o wiele bardziej zainteresowani są szybkim zbudowaniem domu, niż jego solidnością. Nie mają potrzeby wznoszenia konstrukcji, która przetrwa przynajmniej kilkadziesiąt lat, ponieważ nie zakładają, że ich dzieci zechcą pozostać w tym miejscu po wejściu w dorosłość. Najbardziej istotnymi kwestiami są: cena oraz czas potrzeby do kompleksowego wykończenia całego budynku. Poprzez wykorzystanie gotowych konstrukcji szkieletowych, czy tworzenie ich z wysokiej jakości drewna, cały proces przebiega sprawnie. Co prawda, tego rodzaju domy padają ofiarami tornad, które często nawiedzają Amerykę, jednak ich odbudowa zajmuje o wiele mniej czasu, niż miałoby to miejsce w przypadku domów betonowych, jest również mniej kosztowna. Niezależnie od regionu Ameryki, w każdym jej sektorze wznosi się obiekty drewniane, niezależnie od tego, jaki klimat tam panuje. Co więcej, w przeciwieństwie do obiektów betonowych, konstrukcje drewniane mogą być wykonywane przez cały rok, dlatego budowa domu drewnianego nie jest ograniczona przez aurę pogodową.

Czy taki rodzaj budownictwa ma szansę rozwinąć się w Polsce?

Spore zmiany w sektorze budowlanym, jak też wprowadzenie nowego typu technologii wznoszenia domów mieszkalnych, wpłynęły na fakt, iż domy z drewna klejonego mogą stać się coraz powszechniejszą technologią budowlaną. Wynika to z faktu, iż sama konstrukcja wstępna konstrukcja wykonywana jest na zasadzie monolitycznej, nie szkieletowej, jak często ma to miejsce przy okazji domów amerykańskich. Drewno klejone warstwowo jest również elementem bardzo wytrzymałym, co pozwala na jego wszechstronne wykorzystanie w budownictwie. 

Dlaczego domy z drewna klejonego zyskują popularność w Polsce?

Technologia hbe coraz prężniej rozwija się na rynku budowlanym, co widoczne jest także w nowoczesnym sposobie realizacji obiektów mieszkalnych w Polsce. Na przestrzeni ostatnich lat podejście do kwestii własnego domu, czy mieszkania uległo pewnej zmianie. Ludzie coraz chętniej zmieniają miejsce zamieszkania, nie są już tak silnie związani z danym miejscem. Oczywiście, w przypadku Polski, największe migracje odnotowuje się u ludzi pomiędzy 20 a 30 rokiem życia, czyli osobami, które dopiero planują budowę domu. Świadomi jednak własnego podejścia kwestii domu, nie planują już budowy wielorodzinnego, solidnego domu, w którym mieszkać będą mogły pokolenia, ponieważ nie istnieje pewność, że dzieci zechcą w tym domu pozostać. Drugą kwestią jest fakt, iż budowa domu systemem tradycyjnym jest bardzo pracochłonna. Wynika to ze sposobów realizacji obiektów w tej technologii. Niezbędne jest wykonanie odpowiednich fundamentów, wzniesienie murów, wykonanie szeregu wylewek oraz wiele, wiele innych prac. Niejednokrotnie prace zostają wstrzymane, ponieważ beton musi związać i odparować, by można było przejść do kolejnego etapu realizacji.

Czym jest system hbe?

Domy HBE mogą sprawdzić się nawet w polskim klimacie, pomimo, iż bywa on bardzo surowy zimą. Standardowa grubość ścian wynosi 10 cm, jeśli chodzi o ściany nośne. W przypadku ścian działowych jest ot 8 centymetrów. Z uwagi, iż jest to grubość mniejsza, niż w przypadku obiektów betonowych, można w ten sposób zaoszczędzić sporo przestrzeni wewnątrz budynku, nie tracąc przy tym przy jego funkcjonalności. Domy z drewna klejonego warstwowo są nie tylko wytrzymałe, ale również poprzez wykorzystanie odpowiedniego systemu ociepleń, bardzo przytulne w chłodne okresy. Atrakcyjna jest także ich cena oraz możliwość ich konstrukcji w krótkim czasie. Cała konstrukcja wykonywana jest z gotowym prefabrykatów, które są łatwe w montażu. Całość natomiast zostaje osadzone na fundamentach, co stabilizuje konstrukcję.

 Zmiany na rynku budowlanym?

Bez wątpienia budowa domów drewnianych zyskuje popularność i będzie coraz powszechniej praktykowana. Z jednej strony to opłacalne finansowo rozwiązane, z drugiej natomiast doskonale sprawdza się w polskim klimacie. Dodatkowo tego rodzaju konstrukcje mogą być pięknie wykończone. Trzeba też pamiętać, iż w gruncie rzeczy obiekty drewniane były bardzo popularne, w szczególności przed wynalezieniem żelbetonu, który w dużej mierze dedykowany był dużym obiektom użytkowym. Dlatego zamiana tego materiału na wysokiej jakości drewno jest dobrym pomysłem w przypadku obiektów takich, jak domy rodzinne i wielorodzinne.