Fotografia produktowa – jaki aparat? Fotografia to bardzo rozbudowany temat. Żeby opanować ją niemalże do perfekcji, nie obędzie się bez wielu godzin pracy, ćwiczeń i praktyki. Dość dużą popularnością cieszy się fotografia produktowa. Jest ona dość specyficzna, dlatego też wymaga wysokiej jakości sprzętu. Wybór aparatu w tym przypadku nie należy do najłatwiejszych, wymaga bowiem od nas znajomości podstawowych parametrów.
Jakie aspekty mają znaczenie w przypadku fotografii produktowej? Lustrzanka, kompakt czy bezlusterkowiec – co jest najbardziej rozsądnym rozwiązaniem? Na co zwrócić uwagę podczas organizowania oświetlenia? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.
Jakie aspekty mają znaczenie w przypadku fotografii produktowej?
Zanim rozpoczniemy nasze rozważania na temat fotografii produktowej, warto zrozumieć i przyswoić sobie kilka podstawowych kwestii, bez których nie staniemy się profesjonalistami. Przede wszystkim aparat nie ma największego znaczenia w przypadku robienia zdjęć produktom. Ważniejsza jest podstawowa wiedza, w jaki sposób zrobić dobre zdjęcie, żeby wyróżniało się spośród wszystkich. Pamiętajmy o tym, że fotografia produktowa to po prostu fotografia, tylko tym razem obiektem naszych zainteresować są produkty. Samo robienie zdjęć do dość skomplikowany proces, który wymaga od nas doświadczenia, podstawowych umiejętności, samozaparcia w działaniu. W praktyce fotografować może jednak niemalże każdy. Wystarczy, że odpowiednio zaplanujemy zdjęcie, a następnie naciśniemy spust migawki. W dzisiejszych czasach nie potrzeba ogromnej wiedzy, aby móc zrobić wysokiej jakości zdjęcia- a przynajmniej tego trzymajmy się w początkowym stadium naszego rozwoju artystycznego. Fotografia to po prostu fizyczny zapis światła na światłoczułym materiale. Dlatego też jakość w zdecydowanej większości przypadków zależy właśnie od światła. Kluczowa jest więc kwestia prawidłowego oświecenia fotografowanej sceny. Dla jednych najbardziej optymalne będzie światło naturalne, inni wolą sztuczne. Podobnie wygląda to w przypadku temperatury barw. O ile możliwe jest przerobienie fotografii w późniejszej obróbce, aby wyglądała ona jeszcze bardziej atrakcyjnie, to niestety w niektórych przypadkach nie jesteśmy w stanie zdziałać niczego ciekawego, jeśli światło nie było atrakcyjne.
Lustrzanka, kompakt czy bezlusterkowiec – co jest najbardziej rozsądnym rozwiązaniem?
Wiemy już, że aparat nie ma największego znaczenia w przypadku fotografii produktowej. Czy to zatem oznacza, że strzałem w dziesiątkę może okazać się model kosztujący 200 zł? Niestety nie do końca tak to wygląda. Rodzaj aparatu również ma znaczenie, bowiem nawet najbardziej doświadczony fotograf nie zdziała cudów w przypadku niskiej jakości obiektywu. Każdorazowo aparat powinien być zależny od poziomu umiejętności. Przykładowo osoba, która rozpoczyna przygodę z fotografią może kupić nieco tańszy sprzęt. Wydawanie fortuny na aparat fotograficznej nie ma większego sensu, jeśli nie będziemy w stanie wykorzystać jego potencjału. Warto ponownie podkreślić, że w przypadku fotografii produktowej czy też reklamowej aparat nie ma zbyt dużego znaczenia. Jeśli wydaje Ci się, że zmieniając swój aktualny sprzęt na droższy i bardziej profesjonalny zaczniesz robić znacznie lepsze zdjęcia- jesteś w ogromnym błędzie. Co prawda aparat może ułatwić wykonywanie tej czynności, jednakże nie możemy zapominać o tym, że fotografowanie przedmiotów to nieco więcej niż dobry aparat. W pierwszej kolejności warto zastanowić się nad kompaktem z trybem naturalnym. W późniejszym okresie możemy pomyśleć nad zmianą sprzętu. Na początku naszej przygody z fotografowaniem aparat, który jest używany do robienia zdjęć na wakacjach lub podczas spotkań rodzinnych, powinien być w zupełności wystarczający. Kluczem do sukcesu są ćwiczenia, regularna praktyka- trening czyni mistrza, wystarczy chcieć i regularnie podejmować się robienia zdjęć.
Na co zwrócić uwagę podczas organizowania oświetlenia?
W fotografii produktowej większe znaczenie mają nieco mniej oczywiste aspekty. Jedną z ważniejszych kwestii jest oświetlenie. Sesja produktowa bez oświetlenia studyjnego to dość problematyczna kwestia. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że w niektórych przypadkach (m.in. w fotografii kulinarnej) możemy świetnie wykorzystać naturalne oświetlenie. Jeśli nie posiadamy sprzętu oświetleniowego, to nic straconego. Niekiedy w zupełności wystarczająca będzie lampa i zestaw lusterek, które będą w stanie odbić światło. W konsekwencji naszym oczom ukażą się ciekawe, jednocześnie profesjonalnie wyglądające efekty. Praca ze światłem wcale nie musi wiązać się bezpośrednio z wysokimi kosztami- wystarczy być sprytnym. Do odbijania i zmiękczania światła przydatne będą białe pianki- możemy je zakupić w niemalże każdym sklepie plastycznym. Tego typu akcesoria świetnie doświetlą przedmioty, jednocześnie stworzą równe bliki na lustrzanych produktach.